Przedszkole nr 2

Lipowy Zakątek

Ćwiczenia ewakuacyjne

 

strazakW dniu 18 września 2014 r. o godz. 11.00 zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji pracowników i przedszkolaków z budynku naszego przedszkola. Zgodnie z procedurą, za przebieg ćwiczeń odpowiadała Pani Dyrektor, która do czasu przybycia służb ratunkowych kierowała akcją. W ćwiczeniach wzięły udział dzieci z 6 oddziałów przedszkolnych, nauczyciele, personel administracyjno-obsługowy przedszkola.

Uczestnicy ćwiczenia po usłyszeniu sygnału opuścili budynek wyjściami ewakuacyjnymi. Wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń. Mimo, że to były tylko ćwiczenia wszyscy poważnie i odpowiedzialnie podeszli do wykonania zadania.To była kolejna bardzo cenna nauka bezpiecznych zachowań.
Największą atrakcją ćwiczeń był pokaz wozów strażackich, sprzętu oraz odzieży strażackiej. Każdy przedszkolak tego dnia chciał być strażakiem.....

 

Realizując wymogi rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin, wytycznych Wojewody Podlaskiego z dnia 21grudnia 2012 roku do działalności w zakresie obrony cywilnej w 2013 roku oraz wytycznych Burmistrza Miasta Hajnówka z dnia 03 stycznia 2013 roku do działalności w zakresie obrony cywilnej w 2013 roku i rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 , poz. 719), które reguluje kwestię ewakuacji z obiektów: właściciel lub zarządca obiektu przeznaczonego dla ponad 50 osób będących jego stałymi użytkownikami, niezakwalifikowanego do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV, powinien co najmniej raz na 2 lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.
W przypadku obiektu, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa powyżej 50 użytkowników, w szczególności: szkół, przedszkoli, internatów, domów studenckich, praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków ewakuacji należy dokonać - co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.
Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. Każdy zakład pracy, instytucja muszą wg przepisów posiadać oznaczone drogi ewakuacyjne oraz plan ewakuacji. W przypadku szkół, przedszkoli i pozostałych jednostek użyteczności publicznej jest to szczególnie ważna sprawa i dlatego w każdym roku odbywają się treningi ewakuacji, w którym uczestniczą wszyscy pracownicy. Za przygotowanie planów ewakuacji i jej prowadzenie odpowiedzialny jest kierownik zakładu pracy.

WIRTUALNY SPACER

ZDROWY I BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

 

BEZPIECZN

AKADEMIA DOBREGO WYCHOWANIA

 akademia dobego wychowania