Przedszkole nr 2

Lipowy Zakątek


Notice: Undefined index: view in /pionki_portale/pnr2/autoinstalator/joomla/components/com_content/router.php on line 48

Notice: Undefined index: view in /pionki_portale/pnr2/autoinstalator/joomla/components/com_content/router.php on line 48

Notice: Undefined index: view in /pionki_portale/pnr2/autoinstalator/joomla/components/com_content/router.php on line 48

1. Reguły

Nawyki szczęśliwej rodziny

„Dobre, a nawet szczęśliwe rodziny zbaczają z właściwego szlaku przez dziewięćdziesiąt procent czasu! Jednak rzecz polega na tym, że wiedzą, dokąd zdążają i jak wygląda ich szlak. Dzięki temu mogą stale na niego powracać.”

Stepghen Covey „7 nawyków szczęśliwej rodziny”

Rodzina to doświadczenie i mentalność typu MY. Co zrobić, żeby bez uszczerbku dla własnej indywidualności uczynić rodzinę najważniejszą wartością w życiu? Jak ją wzmocnić i pielęgnować w niej ducha zabawy, radości, przygody?

Zachęcając do przeczytania książki Stephena Coveya, przedstawiamy krótki opis 7 nawyków, dzięki którym nasza rodzina może stawać się szczęśliwa, otwarta i oddziałująca na innych i społeczeństwo w ogóle.

1 nawyk. Bądź proaktywny.

Rodziny i ich członkowie są odpowiedzialni za swoje decyzje i mają swobodę dokonania wyboru zgodnie z zasadami i wartościami, zamiast pod wpływem nastrojów czy okoliczności. Rozwijają i wykorzystują swoje cztery wyjątkowe dary ludzkie – samoświadomość, sumienie, wyobraźnię i wolną wolę – i dokonują zmian od wewnątrz. Decydują się nie być ofiarami, nie reagować impulsywnie i nie winić innych.

2 nawyk. Zaczynaj z wizją końca.

Rodziny kształtują swoją przyszłość, tworząc wizję i ustalając cele przy każdym przedsięwzięciu, małym czy dużym. Nie żyją z dnia na dzień bez wyraźnego celu przed sobą. Najwyższą formą umysłowego tworzenia jest małżeństwo.

3 nawyk. Najpierw to, co najważniejsze.

Rodziny organizują życie wokół najważniejszych priorytetów ujętych w osobistej, małżeńskiej i rodzinnej deklaracji misji. Odbywają regularne spotkania rodzinne oraz spotkania tylko we dwoje służące zacieśnianiu więzi. Kierują nimi cel, a nie siły, które ich otaczają.

4 nawyk. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana.

Członkowie rodziny myślą w kategoriach obopólnych korzyści. Udzielają sobie nawzajem wsparcia i darzą się szacunkiem. Nastawiają się na współzależność – myślenie typu MY, a nie JA – i opracowują obopólnie korzystne umowy. Nie przybierają postawy egoistycznej (wygrana-przegrana), ani cierpiętniczej (przegrana-wygrana)

5 nawyk. Najpierw staraj się zrozumieć, potem być zrozumiany

Najpierw uważnie słucham, aby zrozumieć myśli i odczucia innych członków rodziny, a następnie skutecznie przekazuję własne myśli i uczucia. Poprzez zrozumienie tworzymy głębokie stosunki oparte na zaufaniu i miłości. Służymy innym pomocnymi opiniami. Nie przemilczamy swojego zdania, ani nie staramy się, aby to nas najpierw zrozumiano.

6 nawyk. Synergia.

Członkowie rodziny wykorzystują silne strony poszczególnych osób i całej rodziny, a jednocześnie szanują i doceniają różnice pomiędzy sobą, dzięki czemu całość staje się większa niż suma poszczególnych części. Tworzą kulturę opartą na wspólnym rozwiązywaniu problemów i wykorzystywaniu możliwości. Tworzą opiekuńcze środowisko i pielęgnują w rodzinie ducha miłości, nauki i służenia innym. Nie godzą się na kompromis, kiedy 1+1=1,5 ani na zwykłą współpracę, kiedy 1+1=2, lecz dążą do twórczej współpracy, gdy 1+1=3 lub więcej.

7 nawyk. Ostrzenie piły.

Rodzina zwiększa swoją efektywność poprzez regularną odnowę indywidualną i rodzinną w czterech podstawowych obszarach życia: fizycznym, społeczno-emocjonalnym, duchowym i umysłowym. Członkowie rodziny tworzą tradycje, które pielęgnują ducha rodzinnej odnowy.

Stephen Covey, ekspert w dziedzinie przywództwa i w sprawach rodziny

WIRTUALNY SPACER

ZDROWY I BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

 

BEZPIECZN

AKADEMIA DOBREGO WYCHOWANIA

 akademia dobego wychowania